Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Tuşlarına basıldığında, sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli çalgı.

Yapım biçimi ile duvar (konsol) ve kuyruklu (salon / konser / grand) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca "Güçlü ve Hafif sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" 'den gelir. Pianoforte olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. Piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denir.

İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuştan oluşur.

Piyano pedallarının kullanılması hakkında, Antoine Marmontel şöyle diyor : "Pedalları kullanmasına izin verilen öğrencilerin büyük bir kısmı onları usülleri saymak için kullanırlar veya ayaklarını pedalın üzerine basarlar ve bir daha çekmezler. Şüphesiz ki, her ikisi de kusur sayılan bu alışkanlıklara sahip olmamak gerekir. Lavignac ise: "Pedal sanatı ayağın nasıl konulacağını değil, nasıl çekileceğini bilmektir" diyerek, gerekli öğüdü vermiştir.

Piyano Dersi Bilgileri
Piyano derslerimiz kişiye özel olarak uygulanmaktadır ders gün ve zamanlarını öğrenciler kendileri seçmektedir haftanın her günü gündüz 10:00 ile akşam 21:00 arasında hafta sonu dahil olmak üzere piyano dersleri bünyemizde uygulanmaktadır.Piyano derslerimiz  haftada bir gün bir saat yapılır   

Çocuklara Piyano Dersi Bilgi
Zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimin en hızlı olduğu okul öncesi dönem aynı zamanda piyano eğitimine başlamak için de en uygun dönemdir.Uzun yıllardır bu düşünce doğrultusunda 05 yaş dan başlayarak çalışmalar yürüttük ve öğrencilerimizle konserler verdik Uzun yıllara dayanan çocuklarla eğitim konusundaki tecrübemiz, çocuklarla kurabildiğimiz sağlam diyalog ve mesleki formasyon başarı müziğin temelini oluşturmaktadır.

Yetişkinler İçin Piyano Dersleri
Bir çok meslek grubundan olan yetişkin öğrencilerimizin müzikle uğraşmanın özellikle piyano dersi almanın günlük sıradan sıkıntıları uzaklaştırdığı ve adeta bir terapi etkisi gösterdiği bir gerçektir. Sizleri de bu tecrübeyi yaşamak ve müzik bilgimizi paylaşmak için aramızda görmek isteriz.