Bilinen en eski enstrümanlardan olan, kökleri MÖ. 200 - 500' lü yıllara dayanan enstrüman, bu çağlarda belli bir metodu olmaksızın, çeşitli şekillerde üretilmiş ve kullanılmıştır.

Bilinen modern flüte en yakın üretim 12. Yüzyıl da Avrupa' da Alman Flütü ismiyle üretilmiş, 17. Yüzyılda Tehobald Boehm tarafından modern flüt üretilmiştir. Hatta yan flüte Boehm Flute de denmektedir.

Yan Flüt Ağızlık, Gövde ve Ayak ismi verilen 3 parçadan oluşur. Sol anahtarı kullanan enstrüman "Dilsiz nefesli Çalgılar" grubunda anılmaktadır.

Derslerimiz
Yan Flüt Derslerimiz birebir ders (özel ders) ve grup dersleri biçiminde verilir. Gruplarımız 4 kişiden oluşup her iki prosedürde de haftada 1 gün ve 1er saat ders işlenir. Derslerimiz Sıkıcı olmadan en iyiyi sunma amacı doğrultusunda sunulur. Bu bağlamda her türlü teknik ve teorik bilgi verilip, enstrümanın kökenlerine ait eserler icra edilirken, popüler uygulamalar da göz ardı edilmemektedir. Elbette popüler Müzik icra etmek ya da bu alanda eğitim almak öğrencinin kendi isteğine bağlıdır.

Birebir derslerimiz tamamen kişiye özel olarak tasarlanmakta, gruplarımızda ise denge itinayla gözetilmektedir. Örneğin yaş ve beğenilere dikkat edilerek grup oluşturulmakta, mümkün ve kesinlikle eşit seviyeden başlatılmaktadır.

Grup dersleri her zaman açılmamaktadır. Bu nedenle grup olup olmadığını veya açılacak grupların tarihlerini idareden öğrenmeniz gerekmektedir.

Derslerin Tamamında standart olarak işlenen teknik ve teorik konular aşağıdaki gibidir.