İletişim ve Motivasyon
Uyku dışında zamanımızın büyük bir bölümü diğer insanlarla iletişim halinde geçmektedir. İnsanlarla yanlış iletişim kurma iş hayatında, sosyal hayatta ve aile hayatında problemlere sebep olurken doğru iletişim daha başarılı ve daha mutlu bir hayatın kapılarını açan bir anahtar olacaktır.

Bu eğitim ile katılımcıların; etkili iletişim tekniklerini öğrenmelerini, bu sayede iş hayatının ve günlük hayatın stresinden kurtulmasını, sağlıklı bir şekilde hedef belirlemelerini, başarılı ve mutlu bir hayata kavuşmaları için gerekli motivasyonu kazanmalarını amaçlıyoruz.

İçerik
İletişim Nedir?  
İletişim Çeşitleri 
Empatik İletişim Nedir? 
İletişimde Uyum ve Ahenk 
Sözsüz İletişim 
Beden Dilinin Etkin Kullanımı 
İletişim Tarzımız 
İletişim Engelleri ve Aşma Yolları


Beden Dili ve Kişisel İmaj Eğitimi
İş hayatının ve özel hayatımızın büyük kısmı iletişim ile geçmektedir. İnsanlar iletişimde 3 farklı enstrüman kullanır. Bunlar kelimeler, söyleyiş tarzı ve beden dilidir. Ancak sanılanın aksine beden dili bunların en önemlisidir. İletişimimizin; yüzde 10’u kelimelerle, yüzde 30’u söyleyiş tarzıyla, yüzde 60’ı beden diliyle yapılmaktadır.

Bu yüzden iyi bir iletişim becerisine sahip olmak için beden dilini doğru kullanmalı, ayrıca başkalarının beden dilini doğru okumalıyız. Bu seminer ile katılımcıların beden diline hakim olup daha iyi iletişim kurmaları ayrıca daha etkili, daha profesyonel ve daha karizmatik kişisel imaj sahibi olmaları amaçlanmaktadır. 

İçerik
İletişim ve empati nedir, nasıl geliştirilir? 
Dinletme ve kabul görme 
Beden dilinin etkileme gücü 
Temiz, bakımlı ve güler yüzlü olmanın etkileri 
Eller, kollar ve bacaklar 
İnsanlar arası mesafe ve beden teması 
Pozitif davranış stilleri ve paradigmalar 
İlk izlenim 
İnsanları tanımada beden dili ve empati 
Kişilik türlerine göre beden dili 
Mesaj gönderme ve almada beden dilinin önemi 
Bakışlar ve anlamları 
Jest ve mimikler 
Oturuş şekilleri 
Sınır belirtme ve sahiplenme jestleri 
El sıkma türleri 
Yalanın beden diline etkisi 
Özgüven ve özsaygının beden diline etkisi 
Profesyonel imaj oluşturma 

Ankara Akademi Sanat’da Nefes Terapisi
 
İnsanlar olarak neredeyse hepimiz nefes kapasitemizin yalnızca % 30 unu kullanıyoruz. Bu İşte bu nedenle ne yazık ki, % 30 sağlıklı, % 30 oranında mutlu, % 30 huzurlu ve % 30 neşeliyiz. Bunun sebebi, yaşadığımız fiziksel ve duygusal travmalar sonrasında diyaframımızı her geçen gün daha az kullanmaya başlamamız.
Yemeksiz 30 gün, susuz 3 gün, nefessiz yalnızca 3 dakika yaşayabiliyoruz. Tam, bağlantılı diyafram nefesini kullanamadığımız için yaşamlarımız huzursuz, sağlıksız, mutsuz, yorgun ve neşesiz olmaya fazlasıyla açık.
Ancak nefesimizdeki sınırları kaldırdığımızda bizi ve kapasitemizi sınırlayan şeyleri de ortadan kaldırabiliyoruz.
Nefesimiz tam olarak açıldığında, yalnızca fiziksel değil, duygusal ve ruhsal boyutlarda da iyileşme ve bütünlenme sağlarız.
Bağımlılıklar, kronik yorgunluk, migren, kronik kas ağrıları, astım ve solunum yolu hastalıkları, alerjiler, panik atağı, depresyon, uykusuzluk ve strese bağlı birçok semptomda nefes terapisi bize inanılmaz faydalar sağlıyor.
35 yıldır Avrupa ve Amerika'da uygulanıyor. Kurucusu Amerikalı JudithKravitz. Bu teknikle yapılan şey nefes sistemindeki ve bedenimizde bulunan meridyenler üzerindeki enerjetik tıkanıklıkları açarak, oksijenin ve yaşam enerjisinin vücutta kesintisiz dolaşımını sağlamak. Yapılan nefes seansları sonrasında kişi gün içerisinde farkında bile olmadan düzenli diyafram nefesi almaya başladığında, artan oksijen ve yaşam enerjisi ile hem bağışıklık sistemi kuvvetleniyor hem de tüm organların sağlıklı çalışma kapasitesi artıyor. Tekniğin uygulanmasıyla kazanılan derin ve tam diyafram nefesi, fiziksel iyileşmenin yanı sıra hücre hafızamızdaki tüm negatif enerjileri temizleyerek zihinsel ve ruhsal bir dönüşüm de gerçekleştiriyor. Kişinin kendisini özgürce ifade edebilmesini, daha cesur adımlar atarak yaşamını yeniden şekillendirebilmesini sağlıyor.
Nefes Seansında Neler Deneyimlenir?
•             Kişiye özel nefes analizi yapılarak vücut haritası belirlenir.
•             Terapist eşliğinde, yaklaşık 45 dk., tam ve bağlantılı diyafram nefes alınarak tıkanık olan yerlere nefesin ve oksijenin gitmesi sağlanır.
•             Seans sırasında, nefes devamlılığını ve akışını sağlamak için, müzik, kundalini, ses ve olumlama teknikleri kullanılır.
•             Son 15 dk. derin bir dinlenme ve kişinin doğal nefesi ile içe dönüş yaşadığı ve çatışmaların çözülerek bütünlenme sürecinin deneyimlenmesi ile sona erer.
Seansın bitimiyle bir sonraki seansa kadar kendi kendini iyileştirme süreci başlamış olur. Bu süreçte danışana özel öneriler verilir.  5 ila 7 seanslık bir süreç sonucunda kısıtlı nefes alma modelimiz, derin ve tam diyafram nefesine dönüşür. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bilinç seviyesine ulaşırız.
 
Nefes Terapistleri, hiçbir zaman kişilerin hastalıklarında teşhise ve tedaviye yönelik bir yaklaşım içinde olmazlar. Danışanlarımızın rahatsızlıkları ile ilgili olarak öncelikle doktorlarına danışmaları ve tedavi süreçlerini devam ettirmeleri gerekir. Tıpta “anaerobik hastalıklar” adı altında 50’ye yakın bir “hastalık grubu” var. Anaerobik, “oksijensiz” demek ve bu hastalıklar ancak hücrede yeterli miktarda oksijen olmaması durumunda oluşabiliyor.
 Beyin, bedenin ihtiyaç duyduğu toplam oksijenin yüzde 20’sine gerek duyar.
Her fizyolojik süreç için gerekli olan enerji kesinlikle oksijen gerektirir.
Nefes alma engellendiği ve oksijen sınırlandığı zaman sağlığınız bu durumdan olumsuz yönde etkilenir.
Çocuklarda da  Nefes Terapisi uygulanabiliyor mu?
7-8 yaşından itibaren çocuklara nefes seansı yapabiliyoruz. Onların nefes sistemleri çok daha iyi durumda oluyor ve mevcut tıkanıklıklar çok daha kolay bir şekilde çözümleniyor. Çocuklarda (ADHD) Hiperaktivite, Uyum Sorunları, (ADD)Dikkat Eksikliği, motivasyon eksikliği, sınav stresi ve aşırı heyecan gibi birçok problemin aşılmasında Nefes Seansları uygulayabiliyoruz.
 
Kurumumuzda Nefes Terapisi, Nefes ve Yaşam Akademisi’nden sertifikalı Nefes ve Yaşam Koçu H. Koray Sönmez tarafından verilmektedir.

AccesssBars
Başınızın etrafında 32 tane nokta olduğunu ve bu noktalara hafifçe dokunulduğunda, hiç bir çaba sarf etmeden ve kolayca; alıp kabul etmenize engel olan her şeyin etkisini giderebileceğinizi biliyor muydunuz?
Yaşamımızda anlam yüklediğimiz, önem verdiğimiz duygularımız, düşüncelerimiz, hislerimiz, inançlarımız, kararlarımız beynimizde depolanarak, bir elektrik yükü oluştururlar. Bu elektrik yükü başımızda yer alan (zaman, umut, farkındalık, yaratıcılık, güç, kontrol, şifa, yaşlanma, cinsellik ve para gibi) 32 adet enerji noktalarında (bars adı verilen) birikir. Bars çalışması ile amaçlanan, o noktalar çalıştırılarak, orada oluşmuş manyetik alanı serbest bırakmaktır. Bars seansında bu noktalara parmak uçları ile yumuşakça dokunularak, bu noktalar aktif hale getirilir. Bu noktalardaki enerji birikiminin serbest bırakılması ile vücudunuzdaki blokajların çözülmesi sağlanır.
 
Bar’ları Çalıştırmanın bazı Faydaları Nelerdir?
* Zihin ve bedendeki gerilimi yok eder.
* Günlük yaşamın getirdiği stresi azaltır.
* Yaşamın üzüntülerini en aza indirir.
* Aşırı kızgınlık ve öfke eğilimlerini azaltır.
* Öfke, yorgunluk, tükenmişlik gibi duygular tarafından vücudunuzda oluşturulmuş blokajları çözer.
* Duygusal iniş çıkışları yatıştırarak daha dengeli bir ruh hali içinde olmanızı sağlar.
* Psikosomatik rahatsızlıkları azaltır.
* Depresyonu ortadan kaldırarak neşeyi yaşamınıza geri döndürür.
* Korkularınızın, fobilerinizin, endişelerinizin giderilmesini sağlar.
* Enerjiyi arttırırken yıpranmayı azaltır.
* Bedenin yaşlanma hızını azaltır.
* Yıkıcı düşünceleri kökünden söküp atar.
* Kafanızın içinde sürekli konuşup duran gereksiz düşünce diyaloglarını susturur.
* Huzur, güven ve iyi hal duyguları yaratır.
* Hem rahatlamış, hem de enerjik hissetmenizi sağlar.
* Hamilelikte kolay, rahat ve sakin doğum sağlar.
* Çocuklarda ve gençlerde sınav öncesi sıkıntı ve endişelerin giderilmesini temin eder.
* Kendiniz ve diğer kişiler için zihninizde daha geniş bir kabullenme ortamı yaratmanızı sağlar. Bu kabullenme duygusu sayesinde ilişkilerde düzelme sağlanır.
* Kendinize koyduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır, böylelikle hayatınızın her alanında daha fazla olasılığa yer açmanıza olanak verir ve fırsatları kendinize çekmenizi sağlar.
* Kendiniz için şu an kullandığınız enerjiden, daha fazlasını kullanmanızı sağlar.
* Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Bozukluğu ( ADHD ) gibi öğrenmeyi güçleştiren durumların aşılmasında yardımcı olur.
* Artan odaklanma, mantık yürütme, problem çözme, hayattan daha fazla keyif alma, işlerin daha kolay yürütülmesi, daha fazla kapasite ve fiziksel yetenek, artan farkındalık ve ruhsal gelişme sağlar.
 
Akademimizde Access Bars Seansları, AcccessBarsFacilitator H. Koray Sönmez tarafından uygulanmaktadır.